Wiadomości
  fotka

  Startuje EkoJarmark we Wrocławiu. Zapraszamy!
  27 marca 2012

  Tegoroczna wiosenna edycja Ekojaramrku odbędzie się w dniach 30.03-06.04 tradycyjnie już na skwerze przy kościele św. Marii Magdaleny. Tym razem hasłem przewodnim tego wydarzenia będą „Odpowiedzialne zakupy”. Warto bowiem pamiętać, że jarmark ekologiczny to nie tylko miód z pasieki i kowalstwo artystyczne. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie regionalnych ekologicznych producentów, ale także promowanie odpowiedzialnej postawy konsumenckiej.

  Tegoroczna wiosenna edycja Ekojaramrku odbędzie się w dniach 30.03-06.04 tradycyjnie już na skwerze przy kościele św. Marii Magdaleny. Tym razem hasłem przewodnim tegowydarzenia będą „Odpowiedzialne zakupy”. Warto bowiem pamiętać, że jarmark ekologiczny to nie tylko miód z pasieki i kowalstwo artystyczne. Celem przedsięwzięcia jest wsparcieregionalnych ekologicznych producentów, ale także promowanie odpowiedzialnej postawykonsumenckiej.

  W najbliższy weekend na Jarmarku uszyjemy portfeliki z wykorzystaniem materiałów z recyklingu, udekorujemy Jarmarkowe stoliki, przewietrzymy szafę i wymienimy się ubraniami na wiosennej wymianie ciuchów w barze wegetariańskim VEGA oraz przygotujemy nasze rowery do sezonu wraz z Wrocławską Inicjatywą Rowerową. W między czasie najmłodsi będą mogli malować, konstruować i bawić się w jarmarkowym dziecięcym kąciku. Stworzą także makietę Jarmarku z materiałów recyklingowych.  

  W ciągu tygodnia wszystkich myślących już o wakacjach zapraszamy na spotkania podróżnicze w duchu opowiedzialnej turystyki. Wybierzemy się do Gruzji, Iranu, Indii, Nepalu i na Spitsbergen.

   

  PROGRAM:

   

  Piątek – 30.03.2012

  „Stoliczku nakryj się” – malowanie na płótnie, godz. 12.00 – 15.00, Jarmark, udział bezpłatny

  Wraz z chętnymi, używając farb i nieograniczonej fantazji, stworzymy kolorowe obicia na Jarmarkowe stoliki, które będą służyć nam podczas całej wiosennej edycji, żeby przysiąść i odpocząć przy dobrej kawie i jarmarkowych smakołykach. 

  Zapraszamy dzieci i dorosłych.

  Sobota, 31.03.2012

  Warsztaty recyklingowego szycia, godz.  12:00 – 15:00, Jarmark, udział bezpłatny

  Ze starych banerów, torebek foliowych, kartonów po mleku i guzików wyczarujemy wspólnie portfele, torebki na odpowiedzialne zakupy oraz etui na różowe okulary. Warsztaty poprowadzi Kasia Zarębska.

  Kącik Dzieci - warsztaty i zabawy, godz. 15:00 – 18:00, Jarmark, udział bezpłatny

  Zapraszamy najmłodszych na malowanie twarzy oraz wspólną zabawę w Kąciku Dzieci, prowadzonym przez jarmarkowe wolontariuszki.

  Dr Bike – napraw swój rower z Wrocławską Inicjatywą Rowerową, godz. 11.00 – 16.00, Jarmark

  Warsztaty malowania ceramiki metodą stempelkową, Jarmark, stoisko ceramiki bolesławieckiej Irena

  W ciągu dnia będzie można spróbować sił w samodzielnym malowaniu miseczek, kubków i wazoników w tradycyjne, a także mniej tradycyjne wzory.

  Niedziela, 01.04.2012  

  Zrób przeciąg w swojej szafie – wiosenna wymiana ciuchów, godz. 12.00 – 15.00, Bar wegetariański VEGA

  Pod hasłem etycznego „Powiększania Garderoby” propagujemy idee bezgotówkowej wymiany i recyklingu, a poprzez nasze działania zachęcamy do wdrażania tej idei w życie codzienne.

  Zabierzcie ze sobą to czego będziecie potrzebowały i ometkujcie swoje ubrania by ułatwić identyfikację właścicielki/właściciela. Każda z Was będzie miała osobne stoisko ze swoimi rzeczami. Startujemy wspólnie, więc nie spóźnijcie się.

  Akcję pod auspicjami Fundacji Ekorozwoju w ramach Ekojarmarku współorganizują WSS Gniazdko i Romantyczne Aktywistki.

  Warsztaty makieciarskie dla dzieci eMSA, godz. 14.00, 15.00 i 16.00, Jarmark, udział odpłatny: 10 PLN/os/45 min

  Trzy makieciarskie warsztaty architektoniczne eMSA poprowadzi arch Anna Rumińska. W czasie warsztatów dzieci będą budować makiety wymyślonych przez siebie jarmarków w miastach, pokazując co ich zdaniem powinno się na takich targowiskach znaleźć pod względem zagospodarowania przestrzeni publicznej. Materiały makieciarskie będą pochodzić z odzysku - zachęcamy dzieci do przynoszenia zbędnych małych opakowań, np. tekturowych (po kremach, pastach, jajkach) lub plastikowych (po zabawkach, listach, sprzętach). Można też będzie wykorzystać suche opakowania z Eko Jarmarku. Bilety wstępu dostępne tuż przed warsztatami.

  Dr-Bike – napraw swój rower z Wrocławską Inicjatywą Rowerową, godz. 11.00 – 16.00, Jarmark

  Warsztaty malowania ceramiki metodą stempelkową, Jarmark, stoisko ceramiki bolesławieckiej Irena

  W ciągu dnia będzie można spróbować sił w samodzielnym malowaniu miseczek, kubków i wazoników w tradycyjne, a także mniej tradycyjne wzory.

   

  W ciągu tygodnia 

  Spotkania podróżnicze w duchu odpowiedzialnej turystyki

  Podróżować czy przejechać? Zwiedzać czy poznać? Jak zaplanować swoją podróż tak, żeby była zgodna z zasadami ODPOWIEDZIALNEJ TURYSTYKI? 

  Fundacja EkoRozwoju wraz z  Biurem Aktywnych Podróży Brents.pl oraz Kawiarnią Falanster zapraszają na cykl spotkań podróżniczych ze zdjęciami, filmikami i opowieściami.

  Miejsce: Falanster, ul. Św. Antoniego 23, Wrocław

  Program:

  02 kwietnia , poniedziałek, godz. 18.00 - Odkryj Gruzję dla siebie – odpowiedzialnie: niezapomniane wrażenia, wspieranie lokalnych przedsiębiorców, codzienne życie od kuchni,  

  03 kwietnia, wtorek, godz. 18.00 - Iran, Indie, Nepal oczami odpowiedzialnego podróżnika

  05 kwietnia, piątek, godz. 18.00 - Spitsbergen – trekking w tundrze Arktyki, potiomkinowskie wioski i codzienne życie w trudnych warunkach

   

  Dodatkowo na Jarmarku

  Kampania AntyFutro

  Na stoisku kampanii AntyFutro będzie można zapoznać się z materiałami na temat prawdziwego oblicza przemysłu futrzarskiego (ulotki, foldery), podpisać się pod petycją na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futra w Polsce oraz porozmawiać na temat argumentów przeciw hodowlom futerkowy, a przede wszystkim dlaczego futro nie jest ekologiczne, mimo że jest „naturalne”. Będzie można również zakupić pyszne wegańskie ciasta i w ten sposób wesprzeć kampanię Antyfutro. Poza tym na Ekojarmarku zagości maskotka kampani, Lisek Rajmund, który pomoże nam w zbieraniu podpisów pod petycją oraz w rozprowadzaniu ulotek.

  Pokazy kowalstwa – pokaz prowadzony przez Kuźnię Przygody 

  Pokazy wyrobu lamp witrażowych – pokaz wykonania lamp witrażowych przy stoisku p. Romana Rywalskiego.

  Więcej informacji oraz szczegółowy program na www.ekojarmark.pl.

  Kontakt: ekojarmark@eko.org.pl

  Ogranizator:

  Fundacja EkoRozwoju

  Partnerzy:

   Serwis powstał dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej i Budżetu Państwa w ramach Programu Phare 2003 PL2003/004-379.01.01Organizacje pozarządowe na rzecz zrównoważonego rozwojuZa treść serwisu odpowiada Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskie