Produkty, warzywa i owoce
  fotka

  Por 1,5żł/sztuka

  Por (Allium porrum L.) - gatunek rośliny dwuletniej z rodziny czosnkowatych. Pochodzi z Azji Mniejszej, uprawiano ją w celach konsumpcyjnych w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Na tereny Polski trafiła w średniowieczu. Jest także jednym z symboli narodowych Walii.

  Charakterystyka:

  Łodyga
  Jest bardzo skrócona - tworzy tzw. piętkę.

  Liście
  Płaskie i wydłużone.

  Kwiaty
  W drugim roku wegetacji wyrastają wysokie nawet na 2 m pędy kwiatostanowe wydające białe lub białoróżowe kwiaty zebrane w baldachy.

  Owoce
  Nasiona czarne, pomarszczone 350-400 szt./g.

  System korzeniowy
  Wiązkowy, silnie rozwinięty, większość korzeni sięga 20 cm w głąb gleby, niektóre nawet 125 cm.

  Wymagania

  • Por nie ma dużych wymagań cieplnych - kiełkuje już przy 3-4°C; optimum temperatury wynosi 15-20°C. Wytrzymuje temperaturę nawet -15°C.

  • Ma duże wymagania wodne - jest szczególnie wrażliwy na suszę w czasie kiełkowania. Lubi wilgotne powietrze i stanowiska słoneczne.

  • Uprawia się go najczęściej w drugim roku po oborniku.

   

  Por będzie dostępny do 20 sierpnia

  Cena za por to 1,5zł za sztuke.

    
   • bieżący artykuł
   • komentarze do artykułu
   • inne artykuły z tej kategorii
   Serwis powstał dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej i Budżetu Państwa w ramach Programu Phare 2003 PL2003/004-379.01.01Organizacje pozarządowe na rzecz zrównoważonego rozwojuZa treść serwisu odpowiada Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskie