Produkty, warzywa i owoce
  fotka

  Pomidor odmiana Mercedes 3,5zł/kg

  Pomidor (Lycopersicon Mill. 1754, syn. Lycomela Heister ex Fabricius, (wariant ortograficzny): Lycopersicum J. Hill 1765.) - rodzaj roślin z rodziny psiankowatych.

  Przedstawiciele tego rodzaju początkowo zaliczani byli wraz z innymi psiankami do rodzaju Solanum. Odrębny rodzaj wyróżniony został przez szkockiego botanika Philipa Millera w 1754. Współcześnie wiadomo jednak, że takson ten ma charakter sztuczny (jest parafiletyczny) i botanicy ponownie zaliczają jego przedstawicieli do rodzaju Solanum. Tradycyjna ranga rodzajowa pomidorów utrzymywana jest w użyciu za sprawą ogrodników, rolników, przemysł spożywczy.

  Zaliczane są tu rośliny rosnące w naturze w Ameryce Południowej i uprawiane tam już od 8 tysięcy lat. Od XVI w. rozpowszechniane są na świecie (początkowo tylko jako rośliny ozdobne). Kilka gatunków ma duże znaczenie spożywcze i występują one w licznych odmianach o różnych kształtach, barwach i wielkości owoców. W Polsce najpopularniejszym gatunkiem uprawianym i spożywanym jest pomidor uprawny.

  Pomidor będzie dostępny do 20 sierpnia.

  Cena 3,5zł za kg.

    
   • bieżący artykuł
   • komentarze do artykułu
   • inne artykuły z tej kategorii
   Serwis powstał dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej i Budżetu Państwa w ramach Programu Phare 2003 PL2003/004-379.01.01Organizacje pozarządowe na rzecz zrównoważonego rozwojuZa treść serwisu odpowiada Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskie